Укуси комах у дітей зустрічаються в теплий період року і в основному протікають без ускладнень у вигляді місцевих реакцій. Але є діти у яких після укусів розвиваються токсичні або алергічні стани, що потребують невідкладної допомоги.  Найбільш часто відзначаються алергічні реакції на укуси бджіл, ос, рідше на укуси комарів, мух, мурах, бліх, кліщів і ін.

Розглянемо укуси комах, які найчастіше зустрічаються.

Укуси перетинчастокрилих (бджоли, джмелі, оси, шершні)

При укусах перетинчастокрилих може спостерігатися як місцева, так і загальна реакція організму аж до набряку Квінке та анафілактичного шоку. Тяжкість реакції залежить від кількості отрути, локалізації укусу, індивідуальної чутливості організму.

Отрута цих комах викликає гістаміноподібну, нейротоксичну, гемолітичну дії.
Після укусу бджоли в шкірі залишається жало і частина черевця з пухирцем, що призводить до активного виділення отрути в організм. На відміну від укусу бджоли при укусі оси або джмеля жало в шкірі не залишається.

При одиничних укусах частіше розвивається місцева шкірна реакція, але не виключена анафілактична реакція.
При множинних укусах до місцевої реакції приєднуються симптоми загальної інтоксикації.

Клінічно відзначається сильний біль у місці укусу, виникає папула, оточена гіперемією і набряком. Через деякий час може відзначатися слабкість, головний біль, підвищення температури тіла, пітливість. У деяких випадках може розвинутися регіональний лімфаденіт.

Особливо виражені симптоми отруєння при множинних укусах, які можуть проявлятися шоком, комою, колапсом. Небезпека при цьому становить розвиток асфіксії, судинної та серцевої недостатності. Особливо небезпечні укуси в ділянку шиї і верхньої повіки. Укус в рогівку ока може призвести до її помутніння та зниження гостроти зору.

Невідкладна допомога

У першу чергу потрібно витягти жало, бо чим довше воно перебуватиме в шкірі, тим більше потрапить отрути в організм. Особливо це важливо при множинних укусах, тому потрібно ретельно оглянути шкіру на всьому протязі.

Не можна видаляти жало пальцями, це може призвести до виділення всієї отрути,яка залишилась в пухирці. Для цього потрібно використовувати пінцет, або лезо ножа, яке щільно притискають до шкіри, захопивши черевце і витягнути все жало. Після цього змазують ранку спиртом, настойкою календули або слабким розчином калію перманганату. Місцево накладають холодний компрес, за показами роблять кругову новокаїнову блокаду місця укусу.

У дітей схильних до алергії або при множинних укусах всередину призначають 5-10 мг преднізолону, вводять в/м 1% розчин димедролу 0,5 мг/кг, п/к 0,1% розчин адреналіну 0,1 мл/рік життя (не більше 0,5 мл). При розвитку анафілактичного шоку проводять відповідне лікування (дивись – анафілактичний шок у дітей).

При сильному головному болі вводять 50% анальгін 0,1 мл/рік життя або баралгін в/м.
У разі бронхоспазму показано в/в введення 2,4% розчин еуфіліну по 0,5-1 мл на рік життя.
При судомах 0,5% розчин седуксену 0,3-0,5 мг/кг, 20% розчин натрію оксибутират 50-100 мг/кг. Проводять інфузійну терапію 10 мл/кг сольовими розчинами в/в крапельно.

При важких випадках ефективна противозміїна сироватка.

Укуси двокрилих (комарі, мухи).

Після укусу комара утворюється ерітематозний пухир, який свербить і згодом переходить у щільну папулу. Якщо є схильність до алергії то на місці укусу може виникнути міхур або більш важка реакція з еритемою і набряком (зазвичай на кінцівках). В наслідок  розчосів може бути вторинна імпетігінізація.
Можливий розвиток алергічної реакції на множинні укуси комарів.

Лікування місцевих реакцій в основному симптоматичне.
При припухлості і свербінні можна місцево застосовувати мазь фенистил гель або будь-яку мазь, що містить пантенол (пантенол плюс, депантенол, пантенол спрей). Добрий ефект відзначається при застосуванні мазей “адвантан”, “елоком”, “фладекс”.

Для зменшення набряку застосовують холодні компреси. При свербінні призначають перорально антигістамінні препарати. При важких місцевих реакціях можливо локальне застосування стероїдних мазей (гідрокортизонова або преднізолонова мазь).
При важких системних реакціях показано парентеральне введення глюкокортикоїдів.

Укуси кліща.

Якщо кліщ присмоктався то в першу чергу його треба витягти, так як він може бути переносником різноманітних захворювань (кліщовий енцефаліт, кліщовий бореліоз, висипний кліщовий тиф, тулярімія, ерліхіоз).

Що б видалити кліща потрібно спочатку обробити навколишню шкіру спиртом. Потім зігнутим пінцетом або хірургічним затискачем захопити якомога ближче до його щелеп і повільно підтягуючи обертати навколо осі в зручну сторону. Через кілька оборотів кліщ повністю витягується.

Не можна при витяганні кліща робити наступне:

  • Витягувати кліща пальцями;
  • Використовувати для витягання жар (від сигарети або сірника);
  • При витяганні здавлювати кліща;
  • Обробляти кліща олією; бензином, нашатирним спиртом;
  • До місця укусу прикладати компреси.

Укуси бліх, клопів

При укусі бліх і клопів лікування направлено на попередження вторинного інфікування. Місце укусів промивають водою з милом, для профілактики розчосів дітям обрізають нігті. Щоб зменшити свербіння можна змащувати місце укусів розчином каламіна, робити крохмальні ванни, застосовувати антигістамінні препарати. При вираженому процесі можливе використання стероїдних мазей.

На закінчення хочеться відзначити, що дітям, у яких відзначалася алергія на укуси комах важливо проводити профілактичні заходи (уникати місця, де водяться комахи, носити довгий одяг у лісі). При поїздці на природу необхідно з собою обов’язково взяти декілька одноразових шприців і декілька ампул з антигістамінними і глюкокортикоїдними середниками.

Михайло Любко