Аспірація сторонніх тіл у дітей найчастіше виникає у віці до 5-ти років. Це пов’язано з тим, що діти схильні брати в рот різні предмети. Цьому сприяють і анатомо-фізіологічні особливості дитячого віку. Відстань від зубів до бронхів у дітей менше, ніж у дорослих, захисні рефлекси (спазм голосової щілини) у дітей розвинені слабкіше.

Попадання чужорідних тіл в дихальні шляхи може виникнути під час їжі при плачі, сміху, розмові, глибокому вдиху при переляку, раптовому падінні.

Чужорідне тіло потрапляє повітряним потоком в гортань, де проходить через голосову щілину в трахею, або застряє в гортані. З сторонніх тіл найчастіше потрапляють вишневі або сливові кісточки, лушпиння або насіння соняшнику, горох, квасоля, рибні або м’ясні кісточки, дрібні ґудзики, деталі іграшок, монети і т. д.

Сторонні тіла гортані

Клінічна картина

При попаданні чужорідного тіла в гортань виникає напад судомного кашлю (кашлюкоподібний кашель). Іноді кашель тривалий з паузами різної тривалості. Можливий ціаноз. З’являються захриплість, задишка. Стійка афонія або захриплість вказує на локалізацію стороннього тіла в голосовій щілині або в підголосовій порожнині. Якщо чужорідне тіло велике може наступити асфіксія, якщо чужорідне тіло маленьке воно може довго залишатися вклиненим в підскладковий простір, викликаючи хрипоту і хронічний кашель.

Аускультативно в легенях жорстке дихання, грубі хрипи. На рентгенографії грудної клітини виявляють підвищену прозорість легеневої тканини без інфільтративних і вогнищевих змін.

Діагноз

У постановці діагнозу велику роль відіграє анамнез захворювання: батьки вказують, що дитина поперхнувся під час їжі, періодичний нападоподібний кашель, задишка, захриплість, які з’являються раптово серед повного здоров’я. На рентгенографії чужорідне тіло можна підтвердити, тільки якщо воно рентгенконтрасне. Для остаточної діагностики використовують пряму ларингоскопію, яка дозволяє побачити сторонній предмет гортані і видалити його.

Лікування

Сторонні тіла гортані потрібно терміново видалити за допомогою прямої ларингоскопії під місцевим або внутрішньовенним наркозом. При наростанні асфіксії показана термінова трахеотомія з наступним видаленням стороннього тіла.

Сторонні тіла трахеї і бронхів

При попаданні в трахею або бронхи різних предметів (монети, зерна крупи, шпильки, харчові маси і ін.) виникає раптовий приступ задухи.

Клінічна картина

Клініка залежить від величини чужорідного тіла, його походження (неорганічне або органічне), конфігурації чужорідного тіла і рівня обтурації бронхів.

Чужорідне тіло викликає напади кашлю, але в міру просування в дистальні відділи дихальних шляхів кашель стає рідше або припиняється. Виникають біль за грудиною або в грудній клітці, утруднене дихання.

При клапанній обтурації бронха виникає обтураційна емфізема (при вдиху повітря надходить нижче перешкоди, а при видиху просвіт бронха перекривається повністю). Перкуторно визначається зміщення меж органів середостіння в здорову сторону, коробковий звук над роздутою легенею, аускультативно – ослаблене дихання.

Якщо чужорідне тіло перекрило бронх повністю виникає обтураційний ателектаз. З’являються ціаноз при фізичному навантаженні і плачі, задишка. Перкуторно визначають зміщення середостіння в бік ателектазу, притуплення звуку на стороні аспірації. Аускультативно – різко ослаблене дихання.

Діагноз встановлюється на підставі анамнезу, клінічної картини і додаткових методів дослідження. На рентгенограмі можна виявити стороннє тіло якщо воно рентгеноконтрастне. Якщо чужорідне тіло не рентгеноконтрастне, тоді враховуються непрямі ознаки аспірації (емфізема сегмента, частки або цілої легені, ателектаз, зміщення середостіння).

Лікування

Необхідно терміново видалити стороннє тіло з трахеї або бронхів. Проводиться бронхоскопія під наркозом з використанням міорелаксантів і ШВЛ. Якщо не вдається видалити стороннє тіло з допомогою бронхоскопа, то показана бронхотомія.

Література: Невідкладні стани у дітей, Ю.В. Вельтищев, Москва 2013 рік